Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 380
Total: 380

Sandy Bridge - Integrarea GPU in procesor o idee buna sau gresita ?

Started by Foxter, 02 January 2011, 19:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Foxter

Odata cu lansarea Sandy Bridge, Intel a facut o alegere deosebita, integrarea chipului grafic in procesor. Acest lucru aduce avantaje dar si dezavantaje:

Avantaje:

1-Acum se pot construi mai ieftin platforme pt office bussiness si sisteme pt useri nepretentiosi.

2- Sistemul are o placa video de rezerva daca placa video separata se strica.


Dezavantaje:

Power-userii platesc si costul de fabricare al partii grafice, chiar daca ei utilizeaza placi video separate mult mai puternice.

Cei care cumpara cele mai scumpe procesoare se aleg cu ceva total inutil. Nici cei care vor un procesor ieftin dar destul de puternic pt un gaming de buget unde placa video e mai importanta nu o sa fie incantati ca platesc mai mult pe procesor.

O idee  buna mi s-a parut proiectul Optimus de la Nvidia, partea video din procesor se ocupa de partile ce necesita putina putere de procesare iar cand e nevoie de mai multa putere se trece pe placa video dedicata.

Totusi nu prea cred ca Intel o sa vrea asa ceva. De asemenea ma indoiesc ca o faca o linie separata de procesoare Sandy Bridge fara GPU inclus deoarece ar avea mai putin profit (o linie suplimentara de construire a procesoarelor nu este ieftina).
In cel mai bun caz procesoarele Sandy Bridge care au doar partea GPU defecta vor fi vandute mai ieftin ca CPU only. Dar pt restul de procesoare partea video interna va fi dezactivata cand este detectata o placa video serioasa.

Voi ce parere aveti de acest subiect ?
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

SoNic

Cred ca Optimus de la nVidia va functiona orice ar face cei de la Intel. Controlul va fi la driverele nVidia.
Despre integrare - pai oricum avem in procesoare integrate multiple chestii pe care multi nu le folosesc uzual - tehnologiile de virtualizare, bitul NX, suportul de paginare 32 biti (incluzand PAE) cand ai instalat un SO pe 64 biti.
La un CPU, numai 20% din pretul de vanzare este pretul de productie. Adaugarea unui nucleu GPU nu cred ca mareste pretul de vanzare. Si nici eliminarea lui nu va ieftini produsul final.
AMD urmeaza aceeasi cale cu procesoarele lor Fusion APU.
Unsigned integer

Foxter

Din ce vad pe Anandtech, grafica integrata in Sandy Bridge e un progres pt Intel dar e cam la nivelul unui Ati 5450. Placile buget-mainstream (de la Ati 5570 in sus) nu au motive sa se teama de concurenta Intel. Sa vedem cum se descurca Intel cu driverele pt partea video, imi amintesc cu neplacere de driverele slabe pt Intel 950 cand incercam sa joc ceva.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.