Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 571
Total: 571

Windows Vista EULA

Started by Praetor, 31 October 2006, 10:39

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Praetor

Nevand inca o sectiune dedicata de stiri ( :pfff: ) o sa postez aici.

Cei care se plimba pe osnews, salshdot sau theregister stiu deja. Pt ceilalti insa Visa EULA e foarte interesanta de discutat.
Pare-se ca dpdv legal o sa fie o problema mare pentru cei care vor sa-l cumpere legal (eu as vrea dar ....) .

Daca lucruri care tin de virtualizare sau benchmarking ma lasa rece, cand vine vorba de numarul de instaluri asta ma atinge. Adica am dreptul doar la 1 singur upgrade de PC  ?! WTF?!
Pentru numarul de installuri pe acelasi PC cu problemele activarii solutia e simpla (indiferent de Windows). Install windows, activate, fa imagine cu ghost, acronis etc si la urmatoarea buseala restore.

Dar ce fac cu upgradurile?

P.S: Posturile cu zealotism OSS pt linux sau bsd sint inutile in acest thread atat timp cat nu-mi merg fara probleme si usor guild wars sau warhammer (sau orice alt joc preferat) pe ele.

P.S2: Stiu ca un topic similar exista si in alta parte , nu spui unde  O:-)  dar asta nu inseamna ca nu putem discuta si aici subiectele comune . Plus ca noii useri care stiu doar de acest forum, unde pot discuta?  :D

IceCub

MS spune ca Vista va fi mai tolerant decat XP in privinta modificarilor hardware.
Totusi, cred ca un telefon la la serviciul activari + o factura trimisa prin fax vor rezolva problema.

Praetor

Daca citesti o sa vezi ca zice ca poti reasigna licenta unui alt device o singura data. Eu daca imi fac upgrade la mobo si CPU de 2 ori e ca si cum as avea un alt pc. Daca VISTA considera ca schimbarile sint majore va considera o reasignare.

Chipicao

Pai dacă "Vista va fi mai tolerant decat XP in privinta modificarilor hardware", e posibil să nu zică nimic dacă schimbi mobo+CPU. Nu prea îmi dau seama cum (poate ţine cont de celelalte componente), dar din câte ştiu XP doar la asta făcea gât, nu?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

La XP daca MoBo avea pe ea si placa de retea, ala erai...
Oricum se pare ca s-au suparat sa le dea oamenii bani numai odata la fiecare actualizare de OS, acuma vor vrea bani la fiecare  actualizare de PC (care se produc mai des).
Cum trecerea de la un procesor la altul acuma implica schimarea MoBo, sound, network, procesor si cateodata memorii si placa video se pare ca este naspa.
Sau poate este doar un zvon de "testare" a pietei, pana la aparitia Vista mai este timp de modificari EULA.
Unsigned integer

IceCub

Veste buna.
Se pare ca Microsoft si-a revizuit atitudinea privitoare la aceasta problema

Quote from: MS BlogOur intention behind the original terms was genuinely geared toward combating piracy; however, it's become clear to us that those original terms were perceived as adversely affecting an important group of customers: PC and hardware enthusiasts.  You who comprise the enthusiast market are vital to us for several reasons, not least of all because of the support you've provided us throughout the development of Windows Vista.  We respect the time and expense you go to in customizing, building and rebuilding your hardware and we heard you that the previous terms were seen as an impediment to that -- it's for that reason we've made this change.  I hope that this change provides the flexibility you need, and gives you more reason to be excited about the upcoming retail release of our new operating system.

Aparent, si-au dat seama ca prevederile anterioare ale EULA lovesc in entiziastii hardware, care au dat o serioasa mana de ajutor in dezvoltarea lui Vista.
Stirea a fost preluata de aici.

YESMAN

Perverşii şi nerecunoscătorii.
Sunt sigur că au făcut asta după ce au primit o tonă de e-mail-uri pline de bucurii.
Intel Q9300, GA-EP45-DS3,4 GB RAM,NVIDIA 9600 GT,HDD Seagate 500GB, DVD-RW LG, TV Tunner Leadtek DV2000.