Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 150
Total: 150

New look

Started by kman, 25 October 2007, 12:49

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Chipicao

La prima varianta, Software si Jocuri nu face parte din Diverse, e categorie de sine statatoare. Eventual Software sa fie categorie si Jocuri subcategorie.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

LNT

Fa alta poza. Se vede altfel decat in scris.  ;)
These are the days of our lives.

IceCub

Cam cand va intra in functiune noul "look", pentru ca imi place?

LNT

Probabil ca in weekend.
These are the days of our lives.

Chipicao

Trebuia să intre de vineri-sâmbată, dar am avut eu probleme cu internetul. Încercăm cât mai repede.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Hău  :o
Sper că n-aţi pierdut emoticoanele alelalte!!!
The soul of computer technology

Chipicao

BA DA >:(
Nu stiu de ce, dar le voi inlocui, si binenteles mai multe ca inainte :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Cum adică să le înlocuieşti? Da' ce aveau alea de nu-ţi plăceau?
The soul of computer technology

Chipicao

nu... le voi inlocui pe astea urate tot cu alea dinainte. :P
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Mie imi plac astea. De fapt... numai emoticoanele imi plac... :(
We dance, and the music dies...

adilehanceanu

Parcă ar fi mîncat ceva stricat, nu-ş' cum puii mei poa' să-ţi placă :)
The soul of computer technology

IceCub

Adevarul e ca iconurile sunt cam... ciudate, cam negre.  ;D

icsfails

culoarea lor e cam turbata, ce-i drept  ;D

"Shrink or expand the header" rocks  8)
The two basic principles of Windows system administration:

* For minor problems, reboot
* For major problems, reinstall

Lestat7

People, e foarte laudabila incercarea de a updata look-ul, dar trebuie sa spun ca look-ul curent nu este destul de clar, ba chiar foarte neclar. E fain ca se vad mai multe chestii, precum gandget pentru posturi noi, dar am avea nevoie de un look mult mai aerisit. Si ar cam fi nevoie de un logo mai web 2.0, mai simplut, mai cu impact. As face niste propuneri de logo, daca exista sanse sa se accepte:)

alecs1

Păi şanse să se accepte cred că există, până acum a fost ascultată lumea. Vor mai veni îmbunătăţiri (vorbesc eu, care n-am mişcat un os :) ).

LNT

Quote from: Lestat7 on 15 November 2007, 11:21As face niste propuneri de logo, daca exista sanse sa se accepte:)
Orice propunere este binevenita.
These are the days of our lives.

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Lestat7

Ceva de genul ma gandeam. Sau cu culoarea de baza ajustata dupa theme. Nu neaparat cu .ro.  Fancy?

Cheers!

Praetor

Culorile sint cute dar layout e un haos total. Iar smilies-urile astea gramada si animate sint foarte enervante.
Propunerea lui Lestat7 mi se pare buna, arata mai profil

Lestat7

Mersi:) Daca va place, se poate folosi, pot sa dau si una cu alpha/transparente.

adi_bmf

Arata destul de dragut noul forum...

The ol' forum is dead. Long live the forum!!! :drink:
It seems they wanna finger print me and gimmie some years / They'll only get one finger while I'm shifting gears

Chipicao

Praetor, ai dreptate si crede-mă că am soluţia, dar o să dureze puţin. Aşa au fost şi înainte şi nu a zis nimeni nimic, deci putem să mai aşteptăm puţin.
"look-ul nu este clar"? "layout e un haos total"? Ok, foarte bine, spuneti ce şi cum ar trebui să modificăm.

Legat de logo, ştiu că e o porcărie, dar nu prea am avut de ales. Avem şi topic pentru logo, încercaţi acolo.
E interesantă ideea ta, lestat, dar ceva tot nu e în regulă: nu este say.it şi cred că ar sta mai bine "it" în balon.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

IceCub

Logo-ul e cam mare...

Lestat7

E doar o mostra, logo-urile se predau de obicei sub forma de fisier vectorial. Ca sa se poata redimensiona oricand. Sau printa. Anyways, the idea is ca poate fi facut la orice dimensiune, bineinteles proportional, si poate fi un fisier cu transparenta, daca este nevoie. Iar ca marimea fisierului, asta este un jpeg cal. 9, dar pot salva pentru web si va scadea undeva pe la vreo 10-20 kbyte.

Lestat7


alecs1

Un lucru care nu-mi place este titlul la fiecare post. Fără el ar fi mai simplu, o singură linie de text normal (fără link, fără bold) cu data şi subiectul, şi butonelul ăla rombuliu (cele 2 foi din stânga titlului) ca link spre mesaj sunt suficiente.

"Re: New look" - cazul nostru. E în plus, de obicei nimeni nu dă titlu postului, şi nu are de ce să primească o linie proprie.

De ex linux360 http://www.linux360.ro/forum/google-a-lansat-android-platforma-mobila-open-source-vt14258.html

ozzy

True, rar se pune titlul ala al postului. Jos cu el  :yahoo:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

LNT

Ala e link cu care pot trimite pe cineva la postul respectiv. Nu m-ar deranja sa fie scos, dar sa se pastreze link-ul cumva.
These are the days of our lives.

alecs1

Păi foaia aia (rombul de care am spus) exact asta face.
Butonelul şi titlul sunt link spre acelaşi lucru.

Chipicao

#69
Quote from: alecs1 on 15 November 2007, 17:17
Un lucru care nu-mi place este titlul la fiecare post. Fără el ar fi mai simplu...
Done. :sal:

Lestat, al doilea logo imi place. Dar încearcă te rog mai multe variante de font, culori, şi dacă poţi face să nu se suprapună "Y" peste marginea balonului.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Praetor

Acuma, se pot pune toti smiley din editor intr-un popup ceva? sa apara doar cand apasa pe iconul pt ei.

adilehanceanu

Ce vrei tu se putea şi inainte da' fiind destul de puţine am considerat (eu, nu ştiu de Gabriela sau kman) că nu-i cazul de fereastră separată pentru smile-uri ;)
The soul of computer technology

Chipicao

Da, se poate şi se va face. Doar că vreau să adaug foarte multe aşa că o să dureze.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Praetor

Perfect. Zi in ce masura ai nevoie de ajutor.

Chipicao

Am luat deja toate smileysurile de pe http://www.invision.smileyville.net/index.php dar le-am păstrat doar pe cele mai interesante. Dacă mai sunt şi altele pe care am putea să le folosim, link me. Trebuie însă să fie în genul ăsta  :nervos:, nu  :pfff:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

adilehanceanu

Să nu care-cumva să renunţi la cpp şi cpt (că nu-s din seria Invision) că ţi-ai dat foc la valiză :rotfl:
The soul of computer technology

LNT

Nu mai vorbim de fk.  :fum:
These are the days of our lives.

Chipicao

Sunt cateva la care nu renunţ, chiar daca nu sunt din seria Invision. Ba mai mult, încerc să permit fiecarui user să îşi aleaga setul de emoticoane. Astfel, cele din seria Invision vor avea echivalente de la Yahoo (ştiu că îţi plac). Adica eu o să văd iar tu o să vezi  :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

#78
Ieri am lucrat la ceva modificari pe forum care au trecut testul astazi si le-am aplicat.
In primul rand e vorba de favicon, nu tin minte daca cel vechi mergea dar era urat. Acum avem o iconita scoasa din logo care arata ft bine zic eu.

Apoi am umblat la aranjamentul datelor fiecarui user din stanga posturilor.
   
      Inainte                 Dupa

  • am renuntat la stelute, indiferent ca sunt pentru nr. de posturi sau functia de pe forum
  • cookies si nr. de posturi sunt acum sub avatar
  • am inlocuit textul Online/Offline cu un buton care e aprins sau stins si l-am plasat imediat dupa numele userului
  • am scos "Custom text" care e inutil din moment ce fiecare user isi poate seta o semnatura
  • am reactivat "Custom title" si l-am setat asa incat sa inlocuiasca functia (Administrator, Redactor, tc.) sau rangul (Membru, Senior, etc.)

    Desigur, daca nu iti setezi un Custom title vei ramane cu functia sau rangul (de asemenea functia primeaza). Cei care aveati Custom text si vreti sa il mutati la Custom title trebuie sa o faceti manual din pagina de profil.

    Per total eu zic ca arata mai bine si totodata economisim spatiu in lungimea paginii. Daca aveti sugestii sunt binevenite.
    Ce nu apare in exemplul de mai sus este butonul Ignore pe care am de gand sa il mut la pagina de profil din moment ce nu e o informatie importanta si nici o actiune necesara foarte des. Cu iconitele YM, MSN, website, etc. nu stiu inca ce sa fac.
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Chipicao

Am modificat meniul de sus pentru fiecare din cele 4 teme. Acum sunt afisate toate optiunile utile, ordonate la fel, inclusiv noile link-uri pentru paginile de download si email.
Am mutat iconitele de contact (YM, MSN, etc.) in pagina de profil a fiecarui user iar in loc de butonul "Ignore" de sub avatar aveti acum un text in dreptul semnaturii.

A, si in caz ca nu ati observat, avem mai multe emoticoane... MULT mai multe! :bounce:
μή μου τούς κύκλους τάραττε