Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 533
Total: 533

Refacerea unei rețele - tips & tricks

Started by tcalexander, 01 December 2007, 00:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tcalexander

La noi la cămin se va reface în sfârșit rețeaua (slavă Domnului). E un cămin de 8+1, cu 12 camere pe nivel, cu un număr de stații între 0 și 4 în fiecare cameră, legat împreună cu alte cămine la un server central. Momentan arată cam așa. :slap: Switchurile sunt în 3 din oficiile de pe etaje, a căror cheie e la administratorul caminului, deci intenționăm să le plasăm pe holuri, în niște cutii solide, unde să putem umbla la ele oricând. Se vor pune și canale pentru cabluri, plus schimbat cablurile uzate, roase, înnădite, etc.
N-am mai făcut niciodată o treabă de genul ăsta, cam ce ar trebui? Care ar fi cea mai eficientă topologie? Mie îmi flutură prin minte cuvintele "extended star", dar nu-s sigur. :wacko: Ar fi frumos să fie Gigabit-ready, presupun că cea mai simplă soluție e 1000Base-T, deci ar ajunge cablu cat5e, mufat pe 568B... sau nu? :confused: Mai e ceva ce ar trebui să știu înainte să-mi dau cu ciocanul peste degete?
Would you like to ride on your own ass?

tom

E o idee mai buna sa puneti in fiecare camera cate un switch de 4/8 porturi ( switchul preferabil fixat :)) ) si de acolo un cablu la switchul de pe etaj.

De ce switch-uri este vorba?

tcalexander

Majoritatea Trendnet, câteva Corega. Tot ce știu pe dinafară e că au câte 24 de porturi :slap:, după cum ziceam e o tevatură întreagă să umbli la ele. Mai e și un Qubs care aparent va fi retras pe motiv de antecedente, posibil și altele. Cele noi vor fi foarte probabil tot Trendnet.
Nu prea cred că avem buget de chestia cu switchuri în camere, deși e o idee bună. Poate să-i punem pe ăia care vor mai multe PC-uri în cameră să facă asta.
Would you like to ride on your own ass?

adilehanceanu

La cît costă un switch cu 5 porturi, suficient pentru o cameră, nu-i mare filozofie să vi le cumpăraţi voi. Decît să tragi mormane de fire pe hol pentru fiecare calculator în parte mai bine cîte unu' pentru fiecare cameră şi acolo se distribuie cum vrea muşchii locatarilor :)
The soul of computer technology