Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 383
Total: 383

Cumpăr telefon ieftin

Started by alecs1, 22 August 2007, 23:09

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alecs1

Nu știu dacă topicul este plasat prea bine, dar cer ajutorul ca să nu trebuiască să citesc zeci de reviewuri pe net.

Vreau un telefon cât mai ieftin, preferabil second-hand. Într-o oarece ordine a importanței:
-cât mai ieftin
-dintr-o singură piesă (fără slide-uri etc) și rezistent
-să îl țină bateria
-să aibă o agendă inteligentă (gen smartphone) și eventual posibilitatea de a scrie pe file-system de pe calculator (pe cardul unui smarphone am scris un fișier .vcf și apoi am avut opțiunea de a importa contactele).

Probabil ultima cerință nu prea are legătură cu telefoanele ieftine, dar cine știe...

ozzy

Are tot ce vrei fara ultima cerinta.. are si o garantie babana.. Am dat 1,5 mil pe el, il am cam de 1-2 luni si restul pana la un an e garantie. pachet full. nokia 1112.. As vrea cam un mil pe el, mai ieftin nu gasesti in stare impecabila ;)

LE: bacteria tine fenomenal de bine, nu mi-a venit sa cred cat sta in stand-by (cred ca vre-o 10 zile a stat asa) .. mentionze ca l-am incarcat doar de vre-o 10 ori si am vb la el 3-4 ore max
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

alecs1

Am luat până la urmă un Sagem 411, prelungind contractul cu Vodafone cu un an.

Am observat cu stupoare că are implementat un flag pentru fişiere care pot sau nu să fie trimise prin bluetooth/mms, aşa că nu pot trimite acele fişiere care au venit cu telefonul (oricum sunt 100% crap şi nici măcar n-am voie să le şterg).
Nu voi trimite vreodată un MMS atâta vreme cât se plăteşte, însă mă deranjează faptul că s-au consumat resurse pentru bastardizarea telefonului, în vreme ce este evident că software-ul putea să fie mai bine gândit. În mod clar următorul telefon cumpărat va fi un OpenMoko sau ceva asemănător.

În plus mai vine cu o porcărie de personalizare, butonul din dreapta sus duce la Vodafone Live, însă de la relaţii cu clienţii mi-au spus că se poate scoate cu o "resoftare" gratuită la service-urile lor autorizate.

peizan

Quote from: alecs1 on 18 September 2007, 22:13
... se poate scoate cu o "resoftare" gratuită la service-urile lor autorizate.

Pai ce mai astepti? :)

adilehanceanu

Cam toate telefoanele pe care le iei aşa sînt personalizate; un coleg de-al meu are şi el tot acelaşi Sagem şi e plin de bălăriile Orange, evident :). La ambele Sagem-uri pe care le am eu nu bat meniurile din ele cu ce zice manualul luat de la mama lor de pe site, la fel şi la LG-ul cucoanei mele.
The soul of computer technology