Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 546
Total: 546

Cenzura pe forumuri

Started by LNT, 12 September 2007, 16:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

LNT

Pe multe forumuri vad persoane care se autocenzureaza, desi nu e vorba de @#$%^&*. E corect asa? Scrie undeva (in afara de regulamentul forumului) ca substantivele proprii trebuiesc cenzurate? Mai am un pic si-mi cenzurez si eu id-ul de messenger, adresa de mail etc. dar nu pentru ca nu vreau sa fie publice, dimpotriva pentru ca asa se practica. In caz ca nu v-ati prins despre ce vorbesc, ma refer la ziarul **evarul, ziarul ***nalul ***ional, postul TV **alitatea, chipsurile **ar, prezervativele ***ex. Nici eu nu mai inteleg ce am scris acolo :fight:
Ca argument principal pentru problema ridicata as mentiona faptul ca aici informatia nu e unidirectionata ca la TV, radio sau mai stiu eu unde, fiecare va aduce argumente pentru afirmatia facuta daca doreste sau daca i se cere acest lucru.
These are the days of our lives.

IceCub

Multe lume se autocenzureaza pentru ca sunt destui cei care sar cu gura ca faci reclama...

ozzy

True. Si eu o fac uneori, cand e vorba de injuraturi. Cand e vorba de situri, nici nu mai dau linkuri :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

alecs1

Cred că am certat pe cineva că se cenzura aiurea pe chip. Anyway chip e RIP pentru mine şi pe astea 2 forumuri pe care intru nu am observat fenomenul.
Cenzurez cuvinte de genul p**a, pe care oricum nu-l folosesc decât când scriu un banc, în primul rând pentru a nu da mesajului o notă grosolănie, şi pentru a respecta pe cei pe care s-ar putea să-i deranjeze. Şi aşa cred că e cel mai bine. Orice altfel de cenzură nu cred că are rost, în afara cazului în care trebuie păstrată discreţia. Nu mi-aş face publică adresa de mail principală, cu atât mai puţin aş da-o pe cea de acasă.

LNT

Tocmai de cenzura asta aiurea spuneam eu. Cum ar arata un review la un produs caruia nu-i spunem numele sa nu facem reclama?  :crazy:
These are the days of our lives.

alecs1

Suficient de rău încât să renunţi la a citi. N-am mai văzut fenomenul descris de tine pentru că mi-am restrâng activitatea forumistică, dar am renunţat la a citi threaduri din cauză că nu înţelegeam nimic.