Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 326
Total: 326

Nehalem

Started by Foxter, 03 November 2008, 08:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

SoNic

Yummy, my next  :nino:
Unsigned integer

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

SoNic

OC slab???  Uite aici: http://news.softpedia.com/news/Core-i7-Goes-5GHz-97208.shtml
Si pe urma la ce bun? Nu este destul de rapid :D?
Unsigned integer

Chipicao

Uitati-va in link-ul cu 3-Way SLi. Scaleaza mai bine decat o platforma 790i!
μή μου τούς κύκλους τάραττε

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

LNT

Deci până la urmă average Joe rămâne cu procesor pe două nuclee. Cel puţin deocamdată.
These are the days of our lives.

IceCub

#10
Personal gasesc foarte enervanta optiunea celor de la Intel de a introduce doua socket-uri (LGA-1156 & LGA-1366). Imi aduce aminte de perioada in care AMD facea jonglerii cu: Socket 754, Socket 939 si Socket 940. Partea cea mai proasta a fost ca Socket 754 si Socket 940 au fost rapid abandonate iar "prostimea" care a dat banii pe placi de baza cu astfel de socket-uri s-a vazut rapid abandonata si fara posibilitatea de a face upgrade.  :pfff:

Nu o sa ma grabesc sa dau banii pe un Nehalem prea curand, in special cand stiu ca placa de baza imi permite sa inlocuiesc actualul Core2Duo E4300 cu orice procesor pana la Core™ 2 Extreme QX9650 (momentan am rabdare sa mai scada pretul lui Core™ 2 Quad Q6600 :P ).

O sa-i ducem dorul lui LGA-775: cu o placa de baza decenta puteai alege de la cel mai puturos Celeron la cel mai recent Quad Core. :pray:

Chipicao

Eu cred ca intel s-a invatat minte cu schimbarea platformelor in momentul in care au folosit LGA775 de la P4 la C2D. Oricat de frumos ar fi, pur si simplu nu poti utiliza o arhitectura complet diferita pe un socket foarte vechi. E ca si cum ai incerca sa conectezi o sursa HDMI la un display cu intrare SCART.
Poate ca de acum LGA1366 va fi platforma pentru high-end iar 1156 pentru mainstream si low-end, timp de cateva generatii bune ;)
μή μου τούς κύκλους τάραττε

SoNic

Nu stiu, nu imi miroase a bine... de vina este intergarea controlerului de memorie in pastila. Acum doar daca s-ar ieftini placile de baza din cauza asta, ca doar au o componenta importanta mai putin, dar din cate am vazul la AMD, nici o sansa.
Unsigned integer

Foxter

Eu prefer sa astept a doua generatie de Nehalem inainte de a lua in considerare cumpararea unui astfel de procesor. E cam prea noua tehnologia si prefer sa elimine eventualele buguri.
True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.