Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 365
Total: 365

Vreau UPS

Started by tcalexander, 05 November 2007, 23:50

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

tcalexander

M-am săturat de pauzele mici, dar dese pe care le ia curentul electric la mine la cămin. :nervos: Vreau UPS. Ceva nu foarte scump, nu foarte șmecher, doar cât să nu se mai reseteze/oprească PC-ul aproape zilnic. Singura altă pretenție pe care o am e să îl arunc sub masă și să-mi aduc aminte de el doar când fac curat.
Nu e musai să recomandați modele specifice, marca și seria ajung; la dotări și capacități negociez apoi cu portofelul.
Mulțumesc.
Would you like to ride on your own ass?

peizan

Mda... cred ca sufar de aceeasi problema, desi stau la bloc :(

adilehanceanu

În general APC-urile sînt fiabile: model 1, model 2.
The soul of computer technology

alecs1

Nu am urmărit preţurile, îmi aduc aminte că în urmă cu 2-3 ani cele mai ieftine erau 1 milion (şi undeva era o notă că în caz de calculatorul e încărcat nici măcar nu ai garanţia că scapi fără restart), şi celelalte începeau de pe la 2 milioane. S-a schimbat ceva?, mie situaţia îmi pare exact aceeaşi.

adilehanceanu

Păi depinde de modul de lucru:
- la alea off-line e pericol dacă îţi consumă mult sistemul, pînă comută el pe baterii, dacă sursa n-are condensatoare zdravene
- la alea line-interractive trecerea a mult mai rapidă, şansa de restart e mult redusă
- la cele online nu-s probleme cînd pică tensiunea dar forma de undă pe ieşire nu-i perfect sinusoidală (depinde cît de deştept e invertorul) plus că sînt scumpe şi, de obicei, de puteri mari.
The soul of computer technology

LNT

Quote from: alecs1 on 13 November 2007, 13:56
Nu am urmărit preţurile, îmi aduc aminte că în urmă cu 2-3 ani cele mai ieftine erau 1 milion (şi undeva era o notă că în caz de calculatorul e încărcat nici măcar nu ai garanţia că scapi fără restart), şi celelalte începeau de pe la 2 milioane. S-a schimbat ceva?, mie situaţia îmi pare exact aceeaşi.

Eu am sursa de vreo 3 ani si am dat pe ea 1.800.000 (Mustek 600VA). Nu stiu sa fi fost mai ieftine de atat. Acum am vazut ca e 1.200.000.
These are the days of our lives.

tcalexander

Quote from: adilehanceanu on 13 November 2007, 10:44
În general APC-urile sînt fiabile: model 1, model 2.
Model 2 e mai scump decât PC-ul meu :blink:, dar primul pare OK. Eu mă gândeam la un "diform" ;;) din ăsta. Mă gândesc că în 2 ani cât are garanţie n-o crăpa şi apoi mai văd eu. Sau, ca să fie line-interactive, ăsta. Dar parcă aş mai strânge un pic din burtă şi să iau APC-ul... greu bre şi cu astea. :)
Would you like to ride on your own ass?

alecs1

Cel mai interesant mi s-a părut http://www.emag.ro/ups_fara_management/ups-apc-back-es-400va-230v--pBE400GR
O dată că are 36 de luni garanţie, şi apoi datorită formei, cu 4 + 4 prize, dar probabil că nu merită diferenţa de preţ.
Sub nici o formă nu aş cumpăra unul cu 1 an garanţie.

Lapcat a confirmat impresia mea, preţurile nu au scăzut foarte mult, 30% în 3 ani, la aceleaşi specificaţii.

adilehanceanu

Ăăă... nu ştiu unde mi-a fost capu', eram convins că modelul 2 e 800 şi ceva de mii, nu 8 milioane :">
The soul of computer technology