Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 516
Total: 516

Nu pot primi SMS-uri din strainatate, Orange

Started by ~Empathy~, 01 September 2007, 23:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

~Empathy~

Am Orange, cartela pre pay daca are vreo importanta. Problema este ca nu pot primi mesaje text din strainatate. Pot trimite fara probleme. La persoana care trimite mesajele apare la Delivery Reports ca eu l-as fi primit, si o taxeaza, dar eu nu primesc nimic.

Serviciul tehnic e... ca in Romania.

Vreo idee care ar fi problema? Am mai avut probleme cu mobilul/cartela aceasta, costau dublu mesajele text, dar am rezolvat problema singur, suportul tehnic, din nou, ca in Romania.
We dance, and the music dies...

LNT

Ai incercat cartela pe alt telefon? Eventual spune-i persoanei din strainatate sa sune la serviciul clienti.

PS: Cum ai rezolvat cu costul dublu la mesaje?
These are the days of our lives.

~Empathy~

Era encodingul la SMS-uri setat pe 16 biti (Character Support: Full in setarile telefonului), in loc de 7 biti cum e normal, ca urmare un SMS putea sa aiba maxim doar 80 de caractere, in loc de 160. Mesajele find prea lungi erau fragmentate in mai multe bucati, taxate individual.
We dance, and the music dies...

laleika

Eu am o problema cu sms-urile trimise pe o anumita retea din Spania! Imi afiseaza ca measjul a fost trimis cu succes si totusi nu ajunge la destinatie!
Am incercat pe un alt numar,al aceleiasi persoane,dar alta retea,si a mers fara probleme!
Ciudat!
Silence! I kill you!!!
:))))))

ozzy

Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Se întâmplă cu o singură persoană, un singur operator din străinătate?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

laleika

Am inteles de alti amici de-ai mei ca li se intampla la fel! Deci nu e din telefon ceva in neregula!

:huh:
Silence! I kill you!!!
:))))))