Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 113
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 215
Total: 215

probleme grave audio

Started by ozzy, 26 April 2007, 23:00

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ozzy

Va rog nu va luati de modul in care postez, e o urgenta, nu am chef de cearta:
care ma ajuti si pe mine? driverul meu clasic de placa de sunet de pe laptop nu are microfon. orice ii fac (deci nu sunt pe langa, stiu ce vorbesc) nu reusesc sa ma aud live. deci nu pot sa fac sa imi apara microphone si sa il bifez, ca pe desktop, sa ma aud LIVE, adica instant.. vreau sa fac un pic de karaoke.. exista vre-un soft care poate face asta? mentionez ca am driverul original si el e praf de la mama lui.. pls help :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

SoNic

Ai intrare de microfon pe laptop? Microfonul se face sa apara si dispara separat pentru Playback si Recording - vezi poza.

Unsigned integer

Chipicao

Aşa i-am sugerat şi eu, dar zice că a încercat deja şi nu merge. :(

Aici te-ai uitat?

Sau un pas mai la dreapta?
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

soniq, nu am microfon la playback :(

chipi, am incercat, nu e de acolo..
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

nicolin

ozzy, pai cupleaza un Microfon la mufa Line In a laptop-ului si vezi pe urma daca poti face ceva via nivelurile de volum...

LE: stiu ca unele laptop-uri au un buton ptr. Mute sau Disable microfon. Poate ai si tu asa ceva, pus pe off/disable si, posibil ca din acest motiv, sa NU ai optiunea de activare Microphone la Playback (cf. imaginii post-ate de SoNic).
Eventual instalezi un Everest, vezi exact ce chip audio ai, download-ezi ultima versiune a driver-ului, si poate o sa-ti apara si Microphone la Playback.

ozzy

Nu am linie in. Am 1 intrare, 1 iesire :( (mike + boxe)

Nu e vb nici de vre-un buton.. :( Am luat drivere originale si 3 versiuni diferite si nimic..

Sux :( Totusi, sunt softuri care imi arata graficul sunetului intrat prin mike, dar tot nu trec sunetul mai departe spre boxe :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

SoNic

Este posibil ca hardware sa nu ai conexiunea respectiva decat pentru recording.
La "recording" ADC-ul de pe intrarea analogica este citit in memoria calculatorului prin interfata AC97 (uzual).
Pentru ca acel semnal sa fie trimis inapoi la boxe ("playback") trebuie sa exista fie un mixer harware pe placa de sunet care sa trimita semnalul analogic de la input direct la iesire (solutie putin probabila in afara cardurilor Creative), fie sa se trimita semnalul digital din memorie inapoi la placa (DAC-ul de iesire) prin aceeasi interfata AC97.
Ultima solutie impune existenta unui mod de lucru "full duplex" care sa permita traficul de date simultan in ambele directii (inspre si dinspre placa de sunet). Unele implementari probabil nu suporta asta... oricum nu ai zis ce chip ai la laptop.
Unsigned integer

ozzy

Placa sigur poate, cu un driver mai vechi a mers. Doar ca acum nu il mai gasesc, nu mai stiu ce nume avea :(
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu