Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 293
Total: 293

Vreau sa-mi iau ordinator

Started by ~Empathy~, 17 June 2007, 15:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

~Empathy~

Trebuie sa-mi iau un nou PC. Nu ma pricep deloc la hardware asa ca am venbit sa cer sfaturi aici.

In principiu nu stiu ce combinatie CPU + Motherboard sa-mi iau. Restul le dibuiesc eu.

Vreau sa-mi iau CPU intel (si placa de baza Intel) pentru ca:

  • Are suport pentru virtualizare mai bun (Vanderpool).
  • Placile de baza Intel au grafica integraba buna, cu specificatii open etc. Nu trebuie sa mai dau bani pe alte placi pe care oricum nu le folosesc.
  • Placile de baza Intel au chipseturi de retea integrate bune.

Trebuie sa fie dual core (evident) sau chiar quad core (daca nu e foarte scump), dar probabil o sa raman la dual core. Banuiesc ca trebuie sa-mi iau RAM DDR2.

Placa de baza trebuie sa aiba minim 5 sloturi PCI pentru ca eu am 5 placi de bagat in ea. AGP nu ma intereseaza si banuiesc ca nici nu mai exista. PCI-E... sa fie :).

Banuiesc ca toate au acum SATA integrat. Ce ma intereseaza pe mine este sa aiba si PATA integrat :D. Cat mai multe canale chiar, nu doar 1 :).

Multumesc anticipat pentru orice sugestii.
We dance, and the music dies...

CQ

Core 2 Duo suportat la adevărata-i valoare şi 5 plăci PCI... nu prea ai să vezi. Poţi încerca o struţo-cămilă d-aia bazată pe un chipset mai antic, de la ASRock. Dar iar, alea nu au DDR-II de obicei. :)
Canale IDE... plăcile Core 2 Duo recente nu mai au decât unul (şi 4-6-8 S-ATA şi eS-ATA). Problema ta e destul de delicată, nu poţi renunţa la unele din plăcile PCI, măcar? Sau sunt adaptoarele alea SCSI?

Uite aici ceva, dar va trebui să iei maxim Pentium D şi... DDR. Nu Core 2 Duo, nu DDR-II, deci cam cade avantajul folosirii Intel. Ai şi două canale IDE, ai şi grafică integrată (şi posibilitatea folosirii unei plăci video AGP, pe care oricum nu o vei folosi :P). Iar aici, soluţia pentru Core 2 Duo, cu DDR-II (tare, nu?), AGP şi PCI Express, dar numai patru sloturi PCI (poza e greşită). În plus, grafica nu e integrată, deci va trebui să mai dai câteva sute de mii pe un Matrox G400, ceva. :P

Ce compromisuri poţi face? Şi ,,recalculăm".
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

creator

eu stiam ca grafica integrata intel e cam cea mai slaba de pe piata (ma rog, comparativ cu chip-urile nvidia sau ati)

IceCub

Quote from: ~Empathy~ on 17 June 2007, 15:14
Vreau sa-mi iau CPU intel (si placa de baza Intel) ...
...
Placa de baza trebuie sa aiba minim 5 sloturi PCI pentru ca eu am 5 placi de bagat in ea.
...
Banuiesc ca toate au acum SATA integrat. Ce ma intereseaza pe mine este sa aiba si PATA integrat :D. Cat mai multe canale chiar, nu doar 1 :).
...

Ceea ce vrei tu nu prea exista... In cel mai fericit caz am vazut placi de baza Intel cu 3 x PCI si 1 x IDE => daca vrei toate cele enumerate, va trebui sa renunti la placa de baza "Made by Intel".

Chipicao

Ce cauţi tu e o placă de bază server, şi va trebui să plăteşti ca atare. :(
Supermicro PDSMA+
Nu e "made by intel", dar e tot ce am găsit.

  • suportă Core 2 Duo, Core 2 Quad, şi binenţeles Xeon 3000, 3200
  • două plăci de reţea integrate  Intel 82573V PCI-e Gigabit LAN şi Intel 82573L PCI-e Gigabit LAN
  • grafică integrată XGI Z7Graphics 16MB
  • 4x SATA + 1xIDE
  • 1x PCI-Express (8x), 1x 64-bit 133MHz PCI-X, 5x PCI 33MHz

Preţul e destul de mare, aşa că mai bine spune-ne ce faci cu 5 sloturi PC, poate găsim un compromis :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Quote from: CQCore 2 Duo suportat la adevărata-i valoare şi 5 plăci PCI... nu prea ai să vezi. Poţi încerca o struţo-cămilă d-aia bazată pe un chipset mai antic, de la ASRock. Dar iar, alea nu au DDR-II de obicei.

ASRock? Chipseturi vechi? VT (vanderpool) este un must have. Doar placile noi au asa ceva. Ah da, si daca nu s-a inteles din primul post. Vreau placa de baza INTEL, sau Supermicro sau Tyan. Exclus orice altceva :). Doar pe placile astea merge VT.

De asemenea grafica INTEL integrata este un must have. NVidia suge, ATI suge (drivere closed source, am zis ca vreau specificatii open)... a mai ramas (alt)ceva?

Deocamdata detin 2 placi de retea (trebuie minim 2), 2 placi de sunet (trebuie minim 2), 1 tvtuner (nu trebuie dar ar fi frumos), controller SCSI (trebuie), controller RAID (n-am nimic momentan la el legat, dar planuiesc ca am).

E trist chestia cu PATA... dar o sa ma multumesc cu un singur canal atunci :).

Se poate ce vreau eu sau e prea complicat? :)

Multumesc de sugestii pana acum.
We dance, and the music dies...

CQ

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

Chipicao

Quote from: ~Empathy~ on 17 June 2007, 22:43
Deocamdata detin 2 placi de retea (trebuie minim 2), 2 placi de sunet (trebuie minim 2), 1 tvtuner (nu trebuie dar ar fi frumos), controller SCSI (trebuie), controller RAID (n-am nimic momentan la el legat, dar planuiesc ca am).

Asta nu înseamnă 7 sloturi? Sau ai luat în calcul şi plăcile de sunet şi reţea integrate?
Două plăci de reţea integrate nu-s bune? Ce ţi-am arătat eu are aşa ceva, şi nu cred că e singura.
Eu zic să renunţi la tuner deocamdată, şi ai putea să încerci o soluţie pe USB (dacă te descurci cu driverele).

Quote from: ~Empathy~ on 17 June 2007, 22:43Se poate ce vreau eu sau e prea complicat? :)
Orice este posibil, şi DA, e destul de complicat. :D
μή μου τούς κύκλους τάραττε

~Empathy~

Cam asta a iesit -- mi se pare cam scump. Ceva sugestii?

+---------+-------------------------------------------+-------------+
| Item    | Model                                     | Price (RON) |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| MB      | Supermicro PDSMA                          |      878,52 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| CPU     | Intel E6300/T7600/T6600/E6600             |     ~544,21 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| Chassis | KME CX 6258                               |      ~82,47 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| VGA     | Gigabyte ATI Radeon X300SE                |      109,14 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| Mem     | Kingston 4GB DDR2                         |      710,26 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| HDD     | Seagate 2 * 320GB = 640GB                 |      548.00 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| Sound   | M-Audio Audiophile                        |      413.00 |
|         | M-Audio [Firewire] Audiophile             |     [773.00]|
+---------+-------------------------------------------+-------------+
| misc    | HDD cooler, ventilatoare, cabluri etc     |     ~100.00 |
+---------+-------------------------------------------+-------------+
                                                      |     3385.60 |
                                        TOTAL (RON):  |    [3745.00]|
                                                      +-------------+


I love ASCII tables.

Vreo sugestie?

Multumesc din nou.
We dance, and the music dies...

CQ

Ce mai ieftină placă DirectX 10.
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

~Empathy~

N-am nevoie de placa video Direct X 10, de fapt singurul motiv pentru care imi iau placa video este ca cea integrata este chiar PREA proasta :D.

Am ajuns la concluzia ca nu este buna carcasa KME, si vreau carcasa / sursa de marca. Un full tower 4u de server probabil :).
We dance, and the music dies...

CQ

Iar cea pusă de tine cred că e mai proastă decât cea integrată. :fum:
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

~Empathy~

Daca e mai proasta inseamna ca nu am nevoie de ea si pot sa o scot. :) O sa cercetez...
We dance, and the music dies...

adilehanceanu

Poate are Video RAM dedicat şi-atunci nu-ţi mai ia din RAM-ul sistemului... mare avantaj, chiar dacă la capitolul 3D e mai varză :)
The soul of computer technology

Chipicao

#14
Quote from: CQ on 21 June 2007, 00:54
Iar cea pusă de tine cred că e mai proastă decât cea integrată. :fum:
Să reamintim că Empathy nu are nevoie de jocuri 3D.

XGI Addresses Specialized Markets with New 2D Graphics Chip

Nu ştiu dacă are memorie dedicată, dar imediat lângă GPU se vede "ceva", ca un chip de memorie... :unsure:
μή μου τούς κύκλους τάραττε