Mesaje recente

Members
Stats
  • Total Posts: 17,786
  • Total Topics: 1,234
  • Online today: 170
  • Online ever: 233
  • (26 June 2007, 07:28)
Users Online
Users: 0
Guests: 362
Total: 362

Soareci si tastaturi

Started by _Gabriel_, 30 October 2006, 21:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

_Gabriel_

Propun sa discutam aici despre aceste periferice care ne fac viata mai usoara.
Logitech MX310 + Genius Slimstar PRO
Experience is one thing you can't get for nothing.

Chipicao

μή μου τούς κύκλους τάραττε

R3NZoR

Hop,am sărit groapa.

CQ

Logitech Media Elite & Microsoft Wireless Laser 5000

www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

bro

io stric tastaturile foarte des, in general scapand lichide pe ele. in ideea asta, caut ceva bun si ieftin. acum vreau sa-mi schimb tastele si am de ales intre:
Benq A800 X-Touch
Logitech Internet PRO

Benq ala e mai dragut dar e foarte slim si eu joc mult FPS-uri, nu stiu cat de robusta si stabila e sub mana. parca Logitech e mai tzapana. si mai ieftina. dar nu asta conteaza. voi ce ziceti? dintre cele 2.
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

R3NZoR

Quote from: bro on 31 October 2006, 06:51
io stric tastaturile foarte des, in general scapand lichide pe ele. in ideea asta, caut ceva bun si ieftin. acum vreau sa-mi schimb tastele si am de ales intre:
Benq A800 X-Touch
Logitech Internet PRO

Benq ala e mai dragut dar e foarte slim si eu joc mult FPS-uri, nu stiu cat de robusta si stabila e sub mana. parca Logitech e mai tzapana. si mai ieftina. dar nu asta conteaza. voi ce ziceti? dintre cele 2.
Daca joci fps-uri iti recomand http://www.pc-coolers.ro/produs.php?id=600 dar Logitech Internet PRO e draguta.
Hop,am sărit groapa.

Praetor

Acel logitech sux pt cei c are vor tastaturi 'normale' fara taste inghesuite si dimensiuni aiurea ale enter-ului.
Ca si confort prefer MS Natural, urmat de MS Confort 2000. Tastatura ideala ar fi un MS Natural silentios si cu lighting pt seara tarziu :D

CQ

Logitech fac mauşi urâţi iar MS tastaturi urâte. Invers, Logitech fac tastaturi frumoase şi MS mauşi frumoşi. Mereu am avut combinaţii de astea. Mausul cu laser e... cadou, aveam unul optic, tot MS (nu joc mai nimic, aşa că nu aveam nevoie de cine ştie ce maus). Iar tastatura... regret la ea că nu e wireless. Dar, ca să o fi luat aşa, trebuia să iau un set, cu tot cu un maus urât. :)
www.CO2-SOLiD.ro - Comunitatea competiţiilor de overclocking din România.

Ajutaţi-l să trăiască: http://www.pentrusorin.ro/

ozzy

Eu am mouse si tastatura DELL (prbabil produse de Logitech, cel putin soaricele)
Sunt curios daca merita investit intr-un mouse cu laser, pentru jocuri, desigur.. Cam cat de mare ar fi diferenta intre ele si cat m-ar costa?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

Eu de curand mi-am luat:

1) Microsoft Wireless Laser Mouse 6000

2) Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000

Ce pot sa zic este ca si-au meritat din plin banii, mai ales tastaura. Nu se compara cu una normala, e mult mai comoda si tastele par ca sunt mai la indemana. Un dezavantaj ar fi ca este destul de mare si ocupa ceva spatiu pe biroul meu. In rest... taste programabile(8 la numar), comenzi de volum+play/pause, buton special pentru MS Calculator, tasta de zoom, tasta Back si Forward si inca o serie de functii pentru F1-F12 accesate prin F Lock.

Despre mouse ce sa va spun, are 5 butoane programabile(Click dreapta, stanga, 2 butoane multifunctionale si rotita), rezolutie 1000 DPI. Ce imi place cel mai mult este ca are scroll si orizontal si vertical. Partea proasta este ca trebuie sa ii schimbi bateriile dupa vreo 6 luni  :D si este conceput special pentru dreptaci.

In concluzie, daca aveti la dispozitie aprox. 3 milioane si vreti sa cumparati ceva de calitate eu vi le recomand.

Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Praetor

Ne poti spune si de unde ai luat tastatura? :)

bro

pan' la urma am luat Logitech Internet 350. e ok, putin cam scumpa pt standardele mele de student fomist dar na, macar e buna  :yahoo:
Toshiba Satellite A200-1S5: Intel Centrino C2D T5250 1.5GHz, 2GB Ram, 120GB HDD, ATI Mobility Radeon HD2600, Vista Premium

Sharky

Quote from: Praetor on 31 October 2006, 14:32
Ne poti spune si de unde ai luat tastatura? :)

De la Flamingo ambele. Pare ciudat tinand cont ca au printre cele mai mari preturi din romania dar la produsele MS sunt cele mai mici preturi si au si garantie 5 ani.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ccc

MS Natural Multimedia

tastatura


mouse

ozzy

Voi chiar folositi tastaturi d-ale rupte-n doua? Inteleg eu ca-s ergonomice, da-mi cam pierd mainile pe ele :( . Stie cineva cam la cat ajunge cea mai ieftina tastatura pe usb si de unde imi iau un Bucuresti asa ceva?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

daemon

Imi doream si eu mai demult o tastatura Microsoft Natural "ergonomica", adica rupta in doua, cum zice ozzy. Insa dupa ce te obisnuiesti cu ea, scrii mai greu la alte tastaturi, si cum eu ma pun in fata la o gramada de calculatoare, o sa ma simt ciudat. Ca tastatura am o varianta putin mai veche de Logitech Internet Pro, care merge perfect din 2003, trecuta printr-o gramada de chinuri, pumni (de pe cand jucam CS  :D), iar palm rest-ul se mai tine doar intr-o balama. Am scos odata toate tastele sa o pot curata, ca in spate are vreo 16 suruburi si nu am chef sa ma apuc de ele. E pur si simplu blindata, mai ales ca are si o bucata de tabla pe spate, sub capacul de plastic.

Ca mouse, am trecut de la un Logitech B58 negru la un MX510, luat din state foarte iefin anul trecut (25$, pe cand aici era 1,8 milioane), si de o luna am un MX518, tot din state, tot la pret de dumping  :fum:. Ca fapt interesant, pentru cei pe care ii intereseaza mousii mai mult decat "e mouse optic", MX518 este cel mai bun mouse pe care am avut ocazia sa il tin in palma, diferenta e de drivere (SetPoint fata de MouseWare) si schimbarea DPI hardware, fara drivere, pe care oricum nu o folosesc, prefer scroll down si up la cele doua butoane. Si inca ceva, fapt care nu l-am gasit mentionat aproape deloc pe net, MX518 are DECELERATIE; cel mai usor se simte cand parcurgi desktop-ul pe diagonala in sus si in jos, in mod normal nu atingi capetele. Nu se poate dezactiva, spre deosebire de acceleratie, pe care o setezi cum vrei, dar dupa ce te obisnuiesti cu ea (cateva zile, poate si mai putin), ajungi sa ti se para tare inexacte si prea rapide miscarile efectuate cu alti mousi, pe cand la al tau faci totul mult mai precis. Ma rog, asta e cam subiectiv.  O:-)

Sharky

Partea cu tastatura "sparta"... tine mai mult de gusturi. Eu de cand am vazut prima varianta de MS natural keyboard, adica aia alba pusa mai sus am zis ca o sa vad cu fac si tot imi iau o tast din aia. Anii au trecut si am ajuns sa iau ceva prin zona nepoticii acelei tasturi. Intr-adevar, cand am pus-o prima data pe masa si m-am apucat sa scriu am zis ca mor. Incurcam tastele, ma uitam ca chioru la ea(de parca atunci as fi vazut prima data calculator), unde mai pui ca mai avea si un suport sub palm-rest care are ca scop relaxarea articulatiilor prin fortarea persoanei sa tasteze cu mainile mai ridicate. Dupa o perioada am scos suportul pentru ca tastatura fiind mare, suportul o facea sa para chiar masiva.

E adevarat ce spune deamon, odata ce te-ai obisnuit cu ea iti este un pic dificil sa folosesti alte tastaturi, asta va spun din experienta :fum:. Marele avantaj este ca desi pe o tastatura normala poti tasta cu viteza fara sa te uiti la taste, pe una ergonomica viteza de tastare creste considerabil.

Personal numai tipul asta de tastatura o sa il folosesc de acum incolo. Am gasit si eu 2 lucruri(mouse si tastatura) pe care stie si MS sa le faca bine si culmea... n-au legatura cu softul O:-)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

NightWish

#17
Taste GENIUS: http://80.34.38.142:8080/cibersan/images/GENIUS%20Teclado%20COMFY%20KB-19E.jpg (36 ron)
Mouse A4TECH: http://www.ardsoft.pl/images/SWW_36.jpg (8 ron)

Astea le am eu.Nu sunt deosebite (poate doar tastatura) dar pt. mine sunt suficiente.MS Natural Multimedia Keyboard o are un prieten al meu e foarte multumit de ea.Am vrut sa iau una identica dar mi se pare cam scumpa (peste 100 Ron).
XXX

clawd

Riiight....
Sa ma laud si eu... Tastatura mea si mouse-ul.
Ma laudam prin dimensiuni... nu prin pret... Vedeti ce jucarii babane am?!  ;;)
Smee again....

Sharky

Pai stai putin ca nu s-a laudat nimeni prin pret. Oricum la dimenisiunile tastaturii cred ca te concurez.  :P

Mouse-ul tau imi place.
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

clawd

Nu am vrut sa insinuez ca s-ar fi laudat cineva prin pret. Departe de mine acest gand. Chestia e ca suna bine in replica mea...  :yahoo:
Smee again....

lucas21

Asta e tastura mea. Mouse-ul e un jaf împrumutat până îmi iau eu ceva mai bun.

ccc

Quote from: clawd on 22 November 2006, 15:48
Riiight....
Sa ma laud si eu... Tastatura mea si mouse-ul.
Ma laudam prin dimensiuni... nu prin pret... Vedeti ce jucarii babane am?!  ;;)

Poi daca a ta e mare, a mea cum e? huge? :D

Sharky

Quote from: ccc on 02 December 2006, 19:52
Quote from: clawd on 22 November 2006, 15:48
Riiight....
Sa ma laud si eu... Tastatura mea si mouse-ul.
Ma laudam prin dimensiuni... nu prin pret... Vedeti ce jucarii babane am?!  ;;)

Poi daca a ta e mare, a mea cum e? huge? :D

Asta i-am zis si eu... cel putin a mea ocupa cam jumatate de birou. Nu stiu daca o tastatura normala reuseste sa fie mai mare decat una ergo. Eu zic ca luam riglele sa le masuram pe toate 3 sa vedem care e mai mare  :rotfl:
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

Stiu ca sunt offtopic si-mi cer scuze insa ma enerveaza la culme asta:
Say IT .RO > Hardware > Memorii / Periferice / Diverse (Moderators: aciu, Foxter) > Soareci si tastaturi.

Nu vedeti nimic total aiurea aici??  :slap:

PS: nu moderatorii mai, ei sunt ok  :ass:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

adilehanceanu

Şi şoarecii şi tastaturile nu-s periferice?
The soul of computer technology

ozzy

Dar ce cauta la memorii :( ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Chipicao

Say IT .RO > Hardware > Memorii / Periferice / Diverse
μή μου τούς κύκλους τάραττε

ozzy

Ma scuzati, se pare ca in ultima vreme procesez foarte greu si slashurile (/) le-am interpretat ca insemnand ce inseamna ">" de fapt (like this Hardware > Memorii ) . So am considerat ca voi facura-ti calculul asa: Say IT .RO > Hardware > Memorii > Periferice > Diverse

Concluzie: ma intrebam cum naibii Perifericele sunt de fapt niste Memorii toate  ;;)
Exquise me while I go reboot my brain, got BSOD  :slap:
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

cum se pare ca topicul asta a cam dat coltul de ceva vreme m-am gandit sa va "oftic" putin cu ce am gasit pe net si cam am in plan sa cumpar in viitor(mouse-ul ma refer):
http://www.microsoft.com/hardware/mouseandkeyboard/productdetails.aspx?pid=080

http://www.microsoft.com/hardware/mouseandkeyboard/productdetails.aspx?pid=086 (la prima vedere pare ca al meu doar ca are un "facelift": e negru, au avut bunavoiunta sa puna un led pentru baterie, au marit suprafata pe care sta degetul mare si au redesenat butoanele programabile din stanga)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

Err, yuch, oamenii chiar dau bani pe chestiile astea :( ? E mare/urat/exegerat, nici macar nu mai arata a mouse! Pe langa asta, probabil e exagerat de scump :(. Ce aveti cu mousii clasici, de 3$?  :">
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

una destul de buna ozzy, dar... mousii traditionali nu au tehnologie laser, dpi 1000 sau mai mare, scroll 4 dimensional si butoane programabile. in rest... intr-adevar nu sunt asa ieftine(ultimul pe care l-am pus aici e cam 1,5 mil cred), asa mari nu sunt, am si eu un laser mouse 6000 si e destul de normal la dimnesiuni si designul ergonomic il face mai comod pt mana.

Si da! oamenii dau bani pe chestiile astea pentru ca le fac lucrul la calculator mai usor. Tu ce ai prefera? un mouse de 200 de mii pe care il schimbi o data la 3 luni si care scartaie din toate suruburile si pt care nici nu primesti garantie sau unul de 0,5-1-1,5 mil la care primesti garantie de la 2 ani in sus, care e bine facut si care poate te tine 5 ani?
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

ozzy

5 oiro, mouse optic DELL. Nu are nici pe dracu' dupa un an juma'.. Si mai tine inca o data pe atat. De mers merge bine, nu are roti insa e mult mai bun decat cele cu bila. La ce imi trebe' laser tata :D ?
Tristetea mea aude nenascutii caini pe nenascutii oameni cum ii latra. Nichita Stanescu

Sharky

tie nu, dar oamenii care mai fac design sau au nevoie de precizie au nevoie. eu am pus astea pentru persoanele care au ce sa faca cu ele, nu pentru viata de zi de zi. ca asa ma descurc si cu un mouse trust si tast deluxe... nu mai dau 3 mil pe tast si mouse  :)
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

Flaviu

Sharky, uite eu unul fac design si precizia unui mouse optic chiar imi ajunge, nu simt nevoia de laser, desi am incercat unul. Cred ca e mai util pentru jocuri unul laser, dar la design e potrivit unul simplu optic.
aka eflaviu


Sharky

1)depinde ce ai incercat
2)eu nici batut nu pot sa joc ceva bine cu el in afara de jocuri de strategie. Cat despre design, cam tot ce am pus eu aici are o functie "Magnify" care eu zic ca te-ar ajuta destul de mult sa observi imperfectiuni in design si alinieri defectuase(ma refer la 1-2 pixeli diferenta).
Just your average bored Shark

Join me for a quick... bite?

nicolin

Ultima mea achizitie este o tastatura IMB cu Ultranav.
Am luat-o, in principal, pentru touchpad.
Are insa si trackpoint.
Basca ca mai ai si 2 port-uri USB. :D
Plus, butoane ptr. Volume Up/Down/Mute.
Si, butoane ptr. Back / Forward (page).

LNT

Ultima mea achizitie e un mouse wireless Genius Traveler 600. Imi place cum se misca, distanta maxima cam vreo 2 metri. Pe site cica bateriile ar tine 1 an...ramane de vazut.
Un minus ar fi greutatea, datorata bateriilor. Totusi vad ca m-am obisnuit si nu mai simt diferenta fata de mouse-ul vechi (ieri l-am cumparat).
These are the days of our lives.

Foxter

True Knights stand tall / Their shields defend the people / Their swords strike and avenge / The honor of all.

nicolin

Mie mi-ar placea, totusi, un eee Keyboard.